Meduňka lékařská
Meduňka je známá zejména svými zklidňujícími účinky. Ale nejen v tomhle směru pomáhá. K čemu všemu je tato bylina z čeledi hluchavkovitých dobrá?
Meduňka kvete v červenci a srpnu. Pokud jste si ji letos nenasbírali, nepanikařte. Bylinkářských obchodů je po celé republice řada, takže pokud vás její účinky po přečtení článku zaujmou, určitě ji někde sušenou seženete.
Pokud se chcete na příští rok připravit, tak vás zklameme, v České republice totiž neroste, jen se pěstuje. Pokud ale vyrazíte do jiných evropských států nebo třeba do Asie, kde se volně v přírodě vyskytuje, sbírejte horní části lodyhy s listy, a to ještě před obdobím květu. U už vykvetlých rostlin totiž léčivé účinky mizí.
Pomůže i od deprese a zaražených větrů
Teď už se podíváme na to, v čem nám může meduňka pomoct a co její blahodárné listy obsahují. „Přednostně se používá pro pacienty trpící určitými formami astmatu, má totiž výrazné tlumivé účinky. Používá se ale i při srdečních neurózách,“ popisuje lékařka Lucie Nováková s tím, že už známý alchymista, astrolog a lékař Paracelsus žijící v první polovině 16. století meduňku nazýval „elixírem života“.
Tato bylina je totiž skvělá pro uklidnění celého organismu. „Meduňka je výjimečná tím, že nepůsobí jen na psychiku a nervovou soustavu, ale dá se říci, že prospívá všem tělesným orgánům. Kromě toho je meduňkový čaj dobrým lékem proti stresovým situacím a prospívá také dobrému spánku,“ doplňuje Nováková.
A pokračuje: „Meduňka totiž dokáže uvolnit křečovité stažení, které může být způsobeno nervovým vypětím. Kromě toho je dobrá i pro pacienty trpící záchvaty kašle. Je ale skvělá i pro naše trávení. Uvolňuje totiž zaražené větry či křeče v žaludku.“
Kromě toho i zklidňuje bušení srdce. Zdá se vám, že se dá použít téměř na cokoliv? Nejste daleko od pravdy, opravdu je to takový staletími prověřený „všelék“. Mírní totiž i menstruační bolesti a má i regulující vliv na menstruaci. „Meduňka i posiluje paměť a tlumí pohlavní dráždivost. Kromě toho se meduňkový čaj podává i těhotným ženám, pomáhá totiž i při tvorbě mléka a má protidávící účinky," říká lékařka.